Enerji

Enerji

Enerji

Günümüz teknolojisinde hızla değer kazanan ve dünyamız sağlığına en uygun çevre dostu güneş tarlamız ile elektrik üretimi yaptığımız İmer ..Enerji …… Bölgesinde bulunan … dönüm alana kuruludur. Çevre dostu güneş tarlamız günlük … Walt enerji üreterek ülkesine günlük değer katmaktadır.

Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için enerji alanında da var olmaktan mutluyuz. Güvenli yarınlara katkı sağlamak adına, enerji sektöründe de var gücümüz ile çalışacağız. Yüksek iş disiplinimiz ile daima kendimizi geliştirerek ilerledik.

Projelerimizde yer alan güçlü, dinamik ve genç mühendis kadrosumuz İle amacımız; yatırımlarımızı tüm yurda yayarak, gelecek nesillere en yaşanılabilir bir hayat bırakmak.

Solar Enerji Nedir?

Solar; kelime olarak güneş, güneşten yayılan enerji olarak tanımlanabilir. Solar enerji yani güneş enerjisi, güneşteki hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşmesi sonucu açığa çıkan ışınım enerjisidir. Güneş o kadar büyüktür ki içerisine 1 milyon dünya sığabilir ve yaydığı enerji miktarı o kadar fazladır ki saniyede 564 milyon ton hidrojen, 560 milyon ton helyuma dönüşüyor. Bu dönüşüm sırasında kaybolan 4 milyon ton enerji de uzaya yayılmaktadır. Güneşten yayılan bu enerji, solar enerji olarak bilinir ve gezegenimizdeki canlılığın devam etmesini sağlar.

Güneşle dünya arasındaki mesafe yaklaşık 150 milyon kilometredir ve güneş ışınlarının dünyamıza ulaşması yaklaşık 8 dakika sürmektedir. Güneş ışınları dünyanın dış katmanına metrekareye saniyede yaklaşık 1400 J enerji olarak düşer. Bu değer güneş sabiti olarak bilinir. Atmosferden geçerek yeryüzüne metrekare başına düşen solar enerji miktarı 1000 J değerindedir. Biz de bu enerjiyi çeşitli yöntemler ile ısı ve elektrik üretiminde kullanmaktayız.

Solar Sistemin Kullanım Alanları

  • Trafik işaret lambalarının çalışması için güneş enerjisi sistemlerinden faydalanılmaktadır. Genellikle şehir şebekesinden uzak alanlardaki trafik lambaları için tercih edilen güneş enerjisi, hem gündüz ışıkların kullanılmasını sağlar hem de gece kullanım için enerji depolar.
  • Güneş panelleri, büyüklüklerine paralel miktarda elektrik enerjisi üretirler. Bu da evlerimizde ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin tamamını karşılamaya yetecek düzeydedir. Tüketimimizi karşılayacak kadar enerji üretecek büyüklükte güneş panelleri ile ömür boyu elektrik ücreti ödemeden tüm enerji ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
  • Çeşitli alanlarda kullanılan solar lambalar, sokak aydınlatmaları ve bahçe aydınlatması gibi dış mekan enerji ihtiyaçlarının da güneş panellerinden elde edilen elektrik ile kullanılması sağlanmaktadır.
  • Bina çatılarına yerleştirilen güneş kolektörleri sayesinde evlerde ihtiyaç duyulan sıcak suyun güneş panelleri ile ısıtılması gerçekleştirilir. Bu aynı zamanda uygun büyüklükteki panellerle kaloriferler için ihtiyaç duyulan sıcak suyun da karşılanmasını sağlayan bir sistemdir.
  • Elektrik enerjisi ile çalışan hybrid araçlar yollara çıkmaya başlamış durumda. Yani güneş panelleri ile üretilen elektrik enerjisini kullanarak hybrid araçların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin karşılanması da pek ala mümkündür.
  • Tarımsal alanlarda duyulan elektrik ihtiyacının giderilmesi için de güneş panellerinden faydalanılmaktadır. Isıtma ve soğutma, sulama, aydınlatma gibi tarımda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi güneş panelleri ile sağlanabilmektedir.
  • Sanayi tipi işletmelerin uygun alanlarının varlığı halinde kurulan güneş enerjisi tarlaları sayesinde tüm işletmenin elektrik enerjisinin karşılanmaktadır. Daha küçük işletmeler için binanın üzerinde veya bahçesi gibi alanlarda kurulacak panellerle de ihtiyaç giderilebilmektedir.